Specjalne uwagi dotyczące oszczędzania

Specjalne uwagi dotyczące oszczędzania Jedna z najstarszych prawd dotyczących oszczędzania jest konieczność kupowania rzeczy markowych właśnie przez ludzi mniej zamożnych. Gdy osoby takie kupują przykładowo buty warto jest zastanowić się czy nie byłoby dobrze zapłacić więcej ale mieć za to wyrób lepszy na długi okres co w efekcie jest opłacalne niż kupowanie słabej jakości butów częściej. Innym ważnym atutem mogącym znacznie przyczynić się do zaoszczędzenia pieniędzy jest wszechstronność. Chodzi tutaj o to że mając umiejętności w danej dziedzinie niejednokrotnie zaoszczędzamy pieniądze które musieli byśmy wydać nie posiadając ich. Przykładem może być tutaj dekarz ,który nie będzie szukał firmy do remontu dachu na własnym budynku kiedy może i potrafi zrobić to sam. To jest ewidentny przykład tego typu ale można go pokazać na przykładzie wymiany baterii w zegarku. Idąc do zegarmistrza aby wymienić baterię zapłacimy 10 a nieraz i 12 do 15 złotych. Możemy jednak zamiast tego kupić na rynku zestaw małych śrubokrętów za pięć złotych i wymieniać baterię od tej pory sami, jeśli oczywiście nie przekracza to technicznie naszych możliwości.

Minimalizacja podatków

Minimalizacja podatków Minimalizacja podatków jest zjawiskiem, z jakim coraz częściej – jednakże tylko pod kątem niektórych aspektów – zetknąć się można w systemach podatkowych bardzo wielu krajów. Jest to taki rodzaj koncepcji ekonomicznej, który zakłada, iż podatki powinny zostać albo całkowicie zniesione, albo też w znaczący sposób obniżone. W praktyce wygląda to w taki sposób, że o zupełnym zlikwidowaniu zobowiązań podatkowych można co najwyżej pomarzyć, podatnicy nie powinni również liczyć na drastyczne obniżenie podatków – pamiętać bowiem należy, że z tego właśnie tytułu skarb państwa czerpie największe dochody, a każdemu rządowi zależy na tym, ażeby te dochody były możliwie jak największe. Nie mniej jednak, jeśli budżet zostaje zredukowany, minimalne chociażby opodatkowanie to rzecz niezbędna. Zauważyć też można zjawisko, iż wiele krajów ubiega się o inwestorów właśnie poprzez obniżanie stawek podatków.

Nie wolno przedobrzyć czyli konkursy internetowe

Często wielu z nas ma problemy z tym jak uważać na konkursy internetowe, które są zwyczajnymi oszustwami. Oczywiście wiadomo, że czasami stuprocentowej pewności mieć nie będziemy, ale warto sprawdzić jak na pierwszy rzut oka wychwytywać takie zagrożenia. Po pierwsze nie łapmy się na konkursy internetowe, które są zwyczajnym słodzeniem. Jeśli w konkursie jest mowa o tym, że za jedno kliknięcie możemy otrzymać jakąś ogromną i wspaniałą nagrodę, to raczej jest to kłamstwo. Wiadomo bowiem nie od dziś, że za darmo nikt nic nie rozdaje. Być może nagrodę dostanie co stutysięczny użytkownik, ale pozostali zostaną oszukani. Często też oszustów można poznać po tym, że ogłaszają się w różnych miejscach w internecie, które nie są na takie konkursy odpowiednie. Na przykład, gdy strona z konkursem ma się pojawić w załączniku wysłanego do nam maila, możemy być w większości przypadków pewni tego, że raczej chodzi o oszustwo, a co więcej, być może w załączniku który mamy otworzyć będzie znajdował się niebezpieczny wirus komputerowy.

Abonament radiowo-telewizyjny

Abonament radiowo-telewizyjny W naszym kraju – z tytułu posiadania odbiorników radiowych oraz telewizyjnych – uiszczać należy specyficzny rodzaj podatku, jakim jest abonament radiowo-telewizyjny. Z jego ściągalnością jest oczywiście różnie, większość ludzi go bowiem po prostu nie płaci i nie zamierza tego robić. Dochody z tego tytułu są przeznaczane na to, ażeby utrzymać publiczną telewizję oraz publiczne radio. Wysokość tego abonamentu jest w Polsce ustalana przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Z kolei instytucją odpowiadającą za pobieranie tych należności jest u nas Poczta Polska. W myśl rozporządzenia z kwietnia ubiegłego roku wysokość miesięczna abonamentu to siedemnaście złotych w przypadku telewizji oraz nieco ponad pięć złotych w przypadku radia. O ile w naszym kraju ściągalność abonamentu to niespełna pięćdziesiąt procent, o tyle na przykład dla porównania w Wielkiej Brytanii jest to procent dziewięćdziesiąt.