Skala podatkowa

Kategoria: Podatki
Tagi : , , ,

Skala podatkowa W zakresie zagadnień mających związek z podatkami znajduje się również taki termin, jak skala podatkowa. Jest to pewnego rodzaju wzór. Wynika on z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Te właśnie przepisy stanowią podstawę określenia wysokości powyższego podatku. Każda skala podatkowa zawiera przedziały – zdecydowanie bardziej znane są one pod nazwą progów podatkowych. W taki właśnie sposób określa się stawkę, za pomocą której opodatkowano uzyskiwane przed podatnika dochody. Obowiązują tutaj pewne granice – ich przekroczenie automatycznie wiąże się ze zmianą progu podatkowego. W naszym rodzimy systemie podatkowym znajdują się również i takie podatki, których wysokości nie nalicza się w myśl podatkowej skali. Mowa w tym miejscu o takich formach opodatkowania jak między innymi karty podatkowe lub też przychody ewidencjonowane. Są oczywiście stosowne regulacje prawne w tym zakresie.

Podatek liniowy

Podatek liniowy Od kilku lat trwa w naszym kraju zagorzała dyskusja na temat podatku liniowego – nie jest on w Polsce obowiązujący, ale wiele środowisk naciska na to, ażeby tak właśnie się stało. Podatek ten określany jest także mianem podatku płaskiego. O podatku liniowym słyszy się najczęściej w kontekście konieczności uiszczania finansowych zobowiązań przez osoby fizyczne oraz osoby prawne – chodzi tutaj dokładnie o podatek dochodowy. Jeżeli chodzi właśnie o system dochodowych podatków, to powyżej wspomniany liniowy jest jego zdecydowanym uproszczeniem. Po prostu – dla wszystkich podatników, bez względu na to, jakiej wysokości dochód osiągają, stawka podatkowa jest taka sama. Rozwiązanie takie funkcjonuje w bardzo wielu krajach na świecie, między innymi u naszych południowych sąsiadów – czyli w Czechach. Podatek liniowy ma swoje wady i zalety, posiada zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Niejakim paradoksem jest tutaj to, iż prowadzić może do tego, że zamożne osoby zapłacą w konsekwencji więcej.

Podatek katastralny

Podatek katastralny Jednym z obowiązujących w naszym kraju podatków jest podatek katastralny. To jedna z odmian opodatkowania u nas nieruchomości. Wysokość tego zobowiązania jest zdeterminowana katastralną wartością nieruchomości. Panuje powszechne przekonanie, iż podatek ten ma na celu realizowanie jednej z zasad charakterystycznej dla prawa podatkowego – chodzi w tym miejscu o zasadę podatkowej sprawiedliwości. Sprawiedliwość w tym kontekście należy pojmować w taki sposób, iż wielkość podatku jest proporcjonalna do wartości danej nieruchomości. Podatek katastralny – jak każdy inny zresztą – posiada swoje wady oraz zalety. Z tych dobrych jego stron należy wymienić przede wszystkim to, że jest to pewien sposób na zachęcenie klientów do sprzedawania nieruchomości nieużywanych, albowiem ich ceny dzięki temu zobowiązaniu są niższe. Natomiast jedną z wad takiego obciążenia jest to, iż samo jego wdrożenie w życie do najtańszych nie należy, ponadto wycenianie w tym wypadku samej nieruchomości także nie jest łatwe.

E-deklaracje

E-deklaracje Żyjemy w czasach, kiedy rozwój technik informatycznych jest bardzo zaawansowany. Coraz więcej spraw załatwiać można za pośrednictwem Internetu bez konieczności składania w różnych miejscach osobistych wizyt. Nowością, jaka w naszym kraju pojawiła się wraz z początkiem ubiegłego roku są tak zwane e-deklaracje. Jest to taki system, dzięki któremu gospodarcze podmioty mają możliwość przesyłania podatkowych deklaracji za pośrednictwem Internetu. przewiduje się, iż wprowadzenie całego takiego systemu zakończy się za trzy lata. System ten stanowi jedno z narzędzi do budowania przyjaznej dla podatników administracji państwowej, poza tym ma być on bardzo efektywny. Podmioty pragnące skorzystać z takiej możliwości rozliczania się z urzędem skarbowym spełniać muszą kilka warunków. Podstawowym spośród nich jest posiadanie podpisu elektronicznego. Poza tym trzeba złożyć uprzednio odpowiednie deklarcje.